Стратегии и системи на залагане

Видове системи за залагане:
Системите са направени за удобство на залагащите, но в самата си същност те са комбинация от прави колонки.

Например, ако искаме да заложим 3 срещи на система 2 от 3, пускаме просто един фиш, в който указваме, че искаме да играем точно тази система. Ако не искаме да използваме система ще трябва да пуснем 3 фиша, като в единия комбинираме 1-а и 2-а среща, във втория 1-а и 3-а, а в третия 2-а и 3-а среща.

Системи с пълно комбиниране

Това всъщност е изписването на всички възможни комбинации на дадени прогнози. Например, система 3 от 5 комбинира петте прогнози по тройки в общо 10 колонки.

Системи с непълно комбиниране

Системите за непълно комбиниране се различават от тези за пълно комбиниране по това, че от тях са извадени колонки. Тоест, ако при пълното комбиниране 3 от 5 значи 10 колонки, то в непълното системата може да предлага и само 4 колонки. Също така са възможни и 6, и 8 и т.н.

При ваденето на колонки се появява факта, че при определен брой познати прогнози може да не получите печеливша колонка (зависи от комбинацията). За сметка на това, получавате по-малък брой колонки и следователно - по малък залог.

Прогресивни системи

Прогресивните системи включват в себе си няколко на брой пълни системи. Например, една прогресивна система за 5 прогнози, може да включва в себе си 5 сингъла, 10 двойни, 10 тройни, 5 четворни и една права колонка – общо 31 колонки.

Патент

При патент се комбинират три прогнози, като системата включва 7 колонки. В тази система се включват три сингъла, три двойни и една права колонка с всичките три прогнози.

Трикси

Трикси комбинира три прогнози, като включва четири колонки. При Трикси използвате три двойни и една права колонка.

Янки

При тази прогресивна система се комбинират четири прогнози в 11 колонки. Янки включва шест двойни, 4 тройни и една права колонка с всичките четири прогнози.

Щастливата 15-ца

При тази прогресивна система се комбинират четири прогнози в 15 колонки. Щастливата 15-ца включва четири сингъла, шест двойни, 4 тройни и една права колонка с всичките четири прогнози.

Канадски залог

При тази прогресивна система се комбинират пет прогнози в 26 колонки. Канадският залог включва десет двойни, десет тройни, пет четворни и една права колонка с всичките пет прогнози.

Щастливата 31-ца

Тази система е много подобна на канадския залог. Разликата е, че са добавени и пет сингъла за петте прогнози. Така системата комбинира пет прогнози в 31 колонки. Тя включва 5 сингъла, десет двойни, десет тройни, пет четворни и една права колонка с всичките пет прогнози.

Хайнц

Една от вече наистина големите прогресивни системи за съкратено записване. Тя комбинира 6 прогнози в общо 57 колонки. Системата включва 15 двойни, 20 тройни, 15 четворни, 6 петорни и една права колонка с 6 прогнози.

Супер Хайнц

Супер Хайнц е прогресивна система, която комбинира 7 прогнози в 120 колонки. Системата включва 21 двойни, 35 тройни и четворни колонки, както и 21 петорни и 7 шесторни колонки. За финал имаме и една права колонка с всичките 7 прогнози.

Стратегии за залагане: 

Система: Мартингейл
Принципа на системата е както следва: Всеки път когато загубиш - залагаш двойно, докато не спечелиш или не стигнеш до най-високия залог. След това се връщаш на най-ниския залог.

Мартингейл: 1-2-4-8-16-32.

Тази система изглежда перфектна, но ако разполагате с неограничени възможности и запазвате спокойствие, дори при серия от неуспешни прогнози. Запомнете, че при коефициенти 2.00 вие ще трябва да увеличити 32 пъти първоначалния си залог, ако загубите пет поредни пъти. А да загубите толкова поредни пъти никак не е трудно с коефициенти 2.00...

И дори когато загубите 5 поредни пъти, шансът ви за печалба на шестия път не става по-голям. Много хора се заблуждават, че ще спечелят скоро след като са губили толкова поредни пъти. Но е факт, че шансовете за печалба са също толкова големи, колкото са били при първия и всеки следващ залог от последователността.

С други думи Мартингейл е много опасна система и трябва да се иэползва от играчи с големи финансови възможности и здрави нерви.


Система: Редът на числата
Редът на числата не е като Мартингейл. Докато при Мартингейл може бързо да възстановим залозите си с печалба, редът на числата не го прави толкова бързо, но едновременно с това изключва и лавинообразното растене на залога.

Тази система ни дава много повече възможности в сравнение с Мартингейл, защото реално можем да изчисляваме залозите си по много по-удовлетворяващ начин. Лошото при нея е, че трябва да пишем числа на парче хартия и да дописваме, когато губим, както и да задраскваме, когато печелим. Освен това трябва да имаме по-силен контрол върху залаганията си, така да се каже. Нека обаче видим какво представлява тя:

Първо решаваме колко точно искаме да спечелим. Например 100 лв. След това трябва да решим колко време ще ни отнеме да постигнем целта си. Това е най-трудната част, защото, когато печелим трябва да махаме първото и последното число в редицата, а когато губим - да прибавяме.

Като резултат от това трябва да се опитаме да изчислим средната вероятност да печелим с твърд знак. Ако искаме да играем с мачове, чийто коефициент е около 2.00, тогава нека кажем, че вероятността да печелим е около 40%. Много по-добре е да подценим, отколкото да надценим своите възможности. Ако ги надценим, тогава ще трябва да наваксваме, като увеличаваме залога, а точно това действие е много неприятно, ако влезем в лоша серия.

Нека си представим 100 лв., разделени на 20 печалби по 5 лв., за да изчислим за колко време ще спечелим общо 100 лв., като имаме 40% успеваемост при среден коефициент на мачовете от 2.00 (50% шанс значи, че сме наравно с букмейкъра).

С 40% щанс да познаем правилно обект с коефициент 2.00 бихме загубили 60% от прогнозите си. В случай на успех ще трябва да премахнем две числа от листа (първото и последното). Когато загубим, записваме по едно число в края.

Един примерен лист би изглеждал така:
5 5 5 5 5 5 5 5 5 5
5 5 5 5 5 5 5 5 5 5

Как да определим първия залог? Както обяснихме по-горе, първото и последното число ще бъдат премахнати, ако спечелим. 5 + 5 = 10. За да спечелим 10 лв. ще трябва да използваме залог, който да ни донесе чиста печалба от 10 лв. Ако даденият коефициент е 2.00, трябва да заложим 10 лв. Ако коефициентът е 1.50, трябва да заложим 20 лв. Ако е 1.75, залогът трябва да е 13.3 лв.

Формулата за изчисление на залога е:

Чиста печалба
----------------------
коефиц. - 1

Залозите за следващите мачове трябва да бъдат изчислявани по същия нащин. Ако първия път сме заложили 12.50 лв. на коефициент 1.80 и сме загубили, трябва да допишим 12.50 в края на листа. Следващият залог трябва да бъде сумата от първата и последната цифра на листа, т.е. 5 + 12.50, разделени на коефициента минус едно: ((5+12.50)/(коеф. – 1)). Разбира се , заменяме коефициента с актуалния такъв за обекта, който сме избрали. Ако спечелим, трябва да извадим пътвата и последната цифра в реда и след това започваме отначало с 5 + 5 / коеф.-1 отново.

Дори и да не крие в себе си евентуална неконтролеруема прогресия на залога, тази система е също толкова опасна, както и Мартингейл. Ако влезем в лоша серия, нещата могат лесно да излязат извън контрол. Точно заради това изчисленията ни преди да залагаме са от важно значение.

Преди да стартирате тази система, може да я изпробвате за определен период без да залагате реални пари. Така вие ще изучите системата и ще разберете важността на скромността, когато определяте способностите си да предвиждате правилно.
 
Стратегия:  Метод на Кели
Системи като Редът на числата и Мартингейл използват високо ниво на прогресия, за да компенсират липсата на печалба при залагащите. При тези системи сумата на залозите се увеличава, когато губиш, поради което има голяма вероятност играчите да фалират.

В метода на Кели прогресията расте, когато печелим и намалява, когато губим. Сумата на залога се определя от процента на общия размер на средства ни. При този метод, рискът от фалит е изключен.

Методът на Кели изисква да се използват вероятности. Ако отбор домакин има коефициент = 2.00, трябва да заложим на този отбор, само ако смятаме, че шансът му да спечели е повече от 50%.

Методът на Кели идва от името на Джон Л. Кели, американец, който измисля тази теория и формула. Накратко, този метод казва, че ако можем да определим приблизително правилната вероятност дадено събитие / резултат / да се случи, то тогава по формулата ще може да определим точната сума, която да заложим на това събитие.

Формулата изглежда така:

А = Р – (1 – Р)/(коеф. – 1)
А – това е процентът от отделените от нас средства, които трябва да заложим на даден мач.
Р – това е вероятността да се получи подобен изход.

Ако сме открили обект с коефициент 2.00 и смятаме, че вероятността той да спечели мача е 55%, по формулата на Кели лесно можем да изчислим колко пари да заложим.

Р в тази формула при конкретния пример е равно на 0.55 и резултатът от изчислението показва А = 0.1. Това в проценти означава, че обектът заслужава 10% от общите ни средства за залози. Нито повече, нито по-малко. Aко надценим способността си да предскажем правилно даден резултат (например смятате, че обектът заслужава 60% вместо 55%), тогава ще загубим парите си. Това се дължи на факта, че формулата на Кели открива и оптимизира залога само ако знаем своята точност да прогнозираме. Ако сме твърде оптимистични в прогнозите си, ще загубим пари. Ако пък се подценим - ще спечелим пари, но по-малко, отколкото, ако свободно боравим със залозите. Това се случва, тъй като формулата на Кели оптимизира нашия залог, само когато можем да прогнозираме с висока степен на точност.

Преди да започнем с метода на Кели, първо трабва да решим следните неща:

1. Определяме общата сума, която смятаме да заложим по време на системата.
Средства в размер на 10-15% от размера на общата сума определена за залозите ни биха били достатъчни. Разбира се, това трябва да бъдат средства, които можем да си позволим да загубим. Както споменахме, чрез метода на Кели, няма веднага да загубим всичките си пари наведнъж, тъй като размерът на залога се определя като процент от актуалното състояние на нашия баланс.

2. Колко често и колко добре можем да избираме правилния отбор?
Опитът е изключително важен при подобен вид залагане. Да избираме мачовете правилно и достатъчно често е най-съобразителната и трудната част от тази система. Само чрез трупането на опит можем да станем по-добър играч. Букмейкърите не предлагат достатъчно много “добри залози” и затова е необходимо сами да ги намираме. Не очаквайте да откриете повече от 2 до 5 мача седмично. Когато открием такъв мач, трябва да го анализираме внимателно от всички възможни страни. Ако коефициентът му е 2.00, този отбор трябва да има повече от 50% шанс да спечели, тъй като размерът на нашия залог е директно свързан с вероятността за печалба (която е наше субективно мнение).

3. Колко време трябва да играем с тази система?
Ако сме си поставили цел, трябва да сложим край в мига, в който я постигнем и да започнем отначало. Това е единственият начин да разберем колко сме спечелили и това ще повиши нивото на нашия морал и дисциплина. Ако не сте си поставили цел, сложете край на проекта в мига, в който достигнете 100% чиста печалба. Помнете, че докато парите ви са на сметката на букмейкъра, той, а не вие разполагате с тях.

Нека сега разгледаме системата отблизо:

Най-голямото предимство при метода на Кели е, че губиме по-малко пари, когато средствата ни са по-малко в сметката. Това е така, поради факта, че сумата на следващия ни залог се определя от общата сума на актуалните ни средства. Когато тази сума е малка, следващият ни залог също ще бъде по-малък. Ако средната сума на залог, с която залагаме възлиза на 10 % от общия сбор на нашите средства, тогава дори и да изгубим 6 пъти подред, все още ще разполагаме с 48% от тях.

Ако прогнозирате добре (залагате всеки път с 10% изгода), шансът да изгубите 10 пъти подред с коефициент = 2.0 е 1 на 3000!

Кели не е система, която може бързо да промени баланса ви. С Кели се печели в малки граници, около 5% на всеки мач. Ако се представяме добре, Кели ни помага да увеличаваме залога и печалбите. Ако губиме – те намаляват. Заради това едва ли ще ни се случи да претърпим сериозни промени в баланса.

Кели е система за играчи, които не залагат само за пари, но и за удоволствие от добрата прогноза.

Стратегия: Процент от банката
Много проста и надеждна стратегия. Тя се състои в това, че вие определяте сумата за залози и залагате всеки път определеният процент, който е наличен от тази сума.

Например, ако сте заделили 100 лева за залози и решите да залагате по 20% на всеки залог, след първата загуба ще имате налични 80 лева. Следващият ви залог ще бъде в размер на 16 лв. и т. н. Преимуществото на този метод е, че никога няма да загубите всичките си средства.

Може да модифицирате този метод, като разпределите средствата за различните видове залози, например: 5% от банката за комбинирани залози, 15% за единични залози и т. н.

Препоръчва се само общият процент за залози да не надвишава 25% от банката.

Може да разбиете вашата банка на различни диапазони и за всеки диапазон да зададете отделен процент. Например:

  • 0 - 100 лева - 10%;
  • 101 - 200 лева - 15%;
  • 201 - 500 лева - 20%;
  • 500 - 1 000 лева - 25% и т.н.
Стратегия: Value Betting
Идеята е следната: сравнявате своята оценка за изхода на дадена среща с тази на даден букмейкър и ако се окаже, че по вашата преценка букмейкърът е завишил коефициента, значи сте намерили Value обект.

Математическата проверка за условието дали дадена среща отговаря на ктитерия за Value Betting или не, изглежда така:

K x О > 1,

където K - е коефициента зададен от букмейкъра;
О - е вашата оценка за вероятността от изхода на срещата, който е в границите от 0 до 1.

Пример: Във футболна среща Челси - Уигън, коефициентът за победа на Уигън е 4.50. Вие оценявате (по ваша си логика), че вероятността Уигън да победи е 0.25. Проверяваме 4.50 х 0.25 = 1.125 > 1! Значи залога за победа на Уигън в този случай ще е Value Betting.

При Value Betting, не би трябвало да се тревожите, колко невероятен може да изглежда даден залог. Да разгледаме следния пример за залог, че извадената карта от тесте с 52 карти ще е асо пика. Обичайно тези които залагат, едва ли ще заложат на това, все пак има много малък шанс. Обаче, ако залагате с Value Betting, Вие трябва да проверите коефициентите. И ако се окаже, че коефициентът е 60.00, то той може да бъде обект на Вашият интерес. Все пак вероятността, че от 52 карти може да се извади асо пика е 1/52 = 0.0192. Нека проверим: 60 х 0.0192 = 1.152 > 1. И ако заложим 1000 пъти на това събитие с коефициент, който удовлетворява критерият за Value Betting, тогава ще имаме печалба.

Коефициентът, съответстващ за подходящо събитие при тази стратегия, не е необходимо да е нереален. Главното е да съответства на критерият за Value Betting. Възможно е коефициент 1.50 да удовлетворява този критерии. Само че колкото по-нисък е коефициентът, толкова по-голямо влияние оказва за погрешна оценка на вероятността.

При коефициент 5.00 относителната грешка при определянето на оценката е равна на 10%, което дава абсолютна грешка, не по-малко от 0.0200 (тъй-като, съгласно критерия, вероятност за Value Betting при този коефициент не може да бъде по-малко 0.20), а при коефициент 1.50 относителната грешка вече дава абсолютнa не по-малко от 0.0667, тоест 3.3333 пъти повече (също дава и отношението на коефициентите).

С увереност може да се каже, че коефициенти по-ниски от 2.00 практически никога не са подходящи за Value Betting. Букмейкърите едва ли ще завишат ниските коефициенти - такива коефициенти се поставят за победа на фаворита, а те по правило са занижени. Всъщност, игра против фаворита е най-честия случай, в който можем да намерим удовлетворяващо условие за Value Betting.

Втората задача, след определянето на обект за Value Betting, е да определим размера на залога. Тук най-добре би било да определим една сума, която да не променяме / например 10 лева /, но ако сте уверени в умението си да прогнозирате изхода с голяма точност, може да използвате критерия на Кели, за да заложите процент не от текущият размер, а от началният размер на банката. В този случай е по-добре да подцените вероятността за изхода на събитието, отколкото да я надцените.

Помнете, че Value Betting е стратегия разчетена в дългосрочен план, тоест в повечето случай няма да получите печалба веднага. А ако оценявате неправилно вероятността от изходите на събитията /срещите/, е възможно да загубите средствата си.